Jaunumi

“Kredītinformācijas Birojs” un banka “Citadele” noslēdz līgumu, lai Ukrainas pilsoņiem atvieglotu finanšu pakalpojumu saņemšanu

“Kredītinformācijas Birojs" (KIB) ir noslēdzis līgumu ar banku “Citadele" par Ukrainas valstspiederīgo kredītvēstures datu izmantošanu ar mērķi izvērtēt iespēju piešķirt aizdevumus. Pakalpojums ļaus bankas darbiniekiem pirms konta atvēršanas Ukrainas pilsoņiem verificēt personas identifikācijas datus un dzīvesvietas adresi, kā arī pārbaudīt klienta kredītvēsturi un informāciju par esošajām kredītsaistībām Ukrainā, izvērtējot aizdevuma piešķiršanu.

“Mūsu sniegtā informācija ir vērtīga jebkuram Latvijas uzņēmumam, kas slēdz līgumu ar Ukrainas valstspiederīgajiem, lai objektīvāk izvērtētu klienta spēju pildīt savas finanšu saistības nākotnē. Esam priecīgi, ka “Citadele" kļuvusi par pirmo Latvijas banku, kurai šādi dati turpmāk būs pieejami," saka AS “Kredītinformācijas Birojs" valdes loceklis Intars Miķelsons.

Datu bāze satur ziņas par 15 miljoniem privātpersonu un 54 miljoniem unikālu kredītlīgumu – gan tādiem, kur maksājumi tiek veikti saskaņā ar grafiku, gan tādiem, kur kredītņēmējs maksājumus kavē. Datu sniedzēji ir 20 Ukrainas lielākās bankas, kā arī nebanku kreditētāji. Kredītvēstures atskaite satur arī personas nodokļu identitātes numuru, deklarēto dzīvesvietu Ukrainā, kā arī reģistrētos kontakttālruņus Ukrainā.

“Uzsākot sadarbību ar katru klientu, banka ievēro “pazīsti savu klientu" principus jeb uzzina par potenciālo klientu visu nepieciešamo informāciju, piemēram, klienta kontā ienākošo līdzekļu izcelsmi. Tāpat banka pārbauda klienta kredītvēsturi un informāciju par esošajām saistībām, ja klients pieteicies aizdevuma saņemšanai. Līdz ar to no “Kredītinformācijas Biroja" iegūtā informācija par Ukrainas pilsoņu saistībām bankai būs ļoti noderīga. Jau šobrīd nodrošinām Ukrainas iedzīvotājiem iespēju atvērt bankas kontu attālināti, kā arī saņemt dažādus finanšu pakalpojumus, piemēram, aizdevumus dažādiem mērķiem, un jaunā informācijas bāze paātrinās šos procesus," stāsta Jānis Mūrnieks, Citadeles Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs.

Lai Latvijas uzņēmums iegūtu datus, tam ir jānoslēdz līgums ar KIB, savukārt pirms datu pieprasīšanas Ukrainas valstspiederīgajam būs jādod atļauja savu datu izmantošanai, parakstot piekrišanu.  

Līdzīgi kā Latvijas iedzīvotāji, arī Ukrainas valstspiederīgie Kredītinformācijas Birojā (Grēdu ielā 4a, Rīgā) bez maksas var iepazīties ar savu kredītvēsturi. Lai saņemtu informāciju, Ukrainas pilsonim ir nepieciešama Ukrainas valsts iestāžu izsniegta derīga ārzemju pase.

Jau ziņots, ka pērn Latvijas “Kredītinformācijas Birojs" (KIB) noslēdza līgumu ar “Starptautisko kredītinformācijas biroju" Ukrainā (Міжнародне бюро кредитних історій) par Ukrainas valstspiederīgo kredītvēstures datu apmaiņu.