Jaunumi

Lietuvā Centrālā banka aicina uzņēmumus apmainīties ar parādnieku datiem

Lietuvas centrālā banka sadarbībā ar kredītbiroju ir uzsākusi kampaņu, kurā aicina uzņēmumus nodot debitoru datus kredītbirojam, kā arī nekavēties ar datu atjaunošanu tiem uzņēmumiem, kuri jau izmanto parādnieku datu apmaiņas iespēju.

Lietuvas centrālās bankas sadarbības partnera, kredītbiroja “Creditinfo" datu apmaiņas dalībnieku skaits šobrīd ir ap diviem tūkstošiem uzņēmumu. Latvijā debitoru datu apmaiņu pagaidām izmanto ap 200 uzņēmumiem, liecina “Kredītinformācijas Birojs" (KIB) informācija.

Debitoru datu apmaiņa palīdz izslēgt ‘sliktos’ uzņēmumus no aprites. “Uzņēmumi iesniedz savus debitoru datus kredītinformācijas birojam, pretī saņemot informāciju par citiem viņus interesējošiem uzņēmumiem, tādejādi tie var precīzāk izvērtēt sadarbības partneru spēju norēķināties. Latvijā, visbiežāk, tā vietā, lai pārbaudītu uzņēmuma maksātspēju un turpinātu sniegt pakalpojumus uz pēcapmaksu, uzņēmēji atceļ pilnīgi visiem klientiem pēcapmaksas iespēju, tā viens otram ‘cērtot rokā’ un bremzējot uzņēmējdarbības vidi kopumā", uzsver Intars Miķelsons, KIB valdes loceklis.

Kopumā KIB arhīvā šobrīd ir dati par 650 tūkstošiem privātpersonu un ap 400 tūkstošiem uzņēmumu, no tiem aktīvi ir ap 120 tūkstošiem uzņēmumu: 20 tūkstošiem ir aktīvi līgumi ar kredītiestādēm, 3,5 tūkstoši līgumi tiek kavēti kredītiestādēm, 8 tūkstoši rēķini kavēti uzņēmumiem, 80 tūkstošiem uzņēmumu ir nodokļu parādi. 

Latvijā ir aktīvi divi kredītbiroji, kas darbojas uz speciāla likuma pamata. KIB ir pirmais licenzētais kredītbirojs un vienīgais Latvijas kredītinformācijas birojs, kas uzglabā un piedāvā informāciju ne vien par fiziskām, bet arī par juridiskajām personām.

KIB ir Lietuvas kredītbiroja “Creditinfo" māsas uzņēmums, kas pārstāvēts visās Baltijas valstīs, Lielbritānijā, Čehijā, Slovākijā, Īslandē, Maltā, Gruzijā, Ukrainā – kopā vairāk nekā 30 valstīs Eiropā un pasaulē. www.kib.lv