Jaunumi

Vairāk nekā trešdaļai Latvijas uzņēmumu kredītreitings kritisks Covid-19 pandēmijas ietekmes dēļ

Vairāk nekā trešajai daļai jeb 42% Latvijas uzņēmumu šībrīža kredītrisks ir kategorijā “zems" un “ļoti zems", liecina “Kredītinformācijas Birojs" (KIB) kredītreitinga aprēķina algoritms jeb Covid kredītreitings, kurā papildus klasiskajiem kritērijiem iekļauti arī koronavīrusa pandēmijas radītie riski faktori.

Tikai 5% no 107 tūkstošiem Latvijas uzņēmumu kredītreitings ir “ļoti labs" un 18% uzņēmumu – “labs", bet 17% uzņēmumu atrodas t.s. dzeltenajā zonā – kredītreitings ir mērens, kas nozīmē, ka pandēmija ir jau ietekmējusi vai ietekmēs uzņēmuma darbību,  bet 26% Latvijas uzņēmumu atrodas tā dēvētajā “watch" zonā, kas nozīmē, ka  uzņēmuma finansiālo stāvokli Covid-19 ietekme skars stipri. Savukārt, 42% uzņēmumu atrodas riska grupā, kas nozīmē, ka tie cietīs ļoti smagi.

Covid kredītreitings aprēķina risku, kas specifiski izriet no Covid-19 pandēmijas ietekmes, t.i., iespējamību, ka uzņēmums kļūst maksātnespējīgs dēļ koronavīrusa izraisītiem ekonomiskajiem apstākļiem.

“Līdzšinējais kredītreitinga aprēķins šodienas situācijā vairs nav drošs, jo neatspoguļo reālo stāvokli uzņēmumā. Tas ir tādēļ, ka reitinga aprēķina pamatā ir iepriekšējo gadu finanšu pārskatu dati. Tas nozīmē, ka uzņēmumam, kurš ir t.s. ‘zaļajā zonā’ ar labu kredītreitingu, var izrādīties pilnīgi cita aina, apskatot Covid kredītreitingu. Piemēram, pašlaik skatoties pēc klasiskā kredītriska algoritma, redzam, ka ļoti zems kredītreitings uzrādās tikai 22% uzņēmumu!" uzsver Intars Miķelsons, KIB valdes loceklis.

No šodienas, 12.februāra, ikviens iedzīvotājs var bez maksas kredītbiroja mājas lapā www.kib.lv noskaidrot jebkura Latvijas uzņēmuma Covid kredītrisku, ievadot uzņēmuma reģistrācijas numuru. “Privātpersonām šī ir unikāla iespēja pārbaudīt uzņēmuma stāvokli, piemēram, pirms veikt samaksu par preci interneta veikalā," uzsver KIB pārstāvis.