Jaunumi

AIZŅEMIES APDOMĪGI! KĀ IZVĒRTĒT, VAI ESI GATAVS JAUNAM KREDĪTAM? 

Lai iegādātos jaunu mājokli, automašīnu vai uzsāktu studijas, ar saviem uzkrājumiem var nepietikt un, iespējams, būs vajadzīgs aizdevums kādā no finanšu institūcijām. Taču kredītu vai līzingu izsniegs tikai tad, ja godprātīgi esi norēķinājies par savām iepriekšējām finanšu saistībām. Nereti kavēti kredīta maksājumi vai nenomaksāti rēķini par komunālajiem pakalpojumiem var kļūt par šķērsli sava sapņa īstenošanai. Kā izvērtēt, vai esi gatavs jaunam aizdevumam, skaidro “Kredītinformācijas Birojs" (KIB) komercdirektors Intars Miķelsons. 

Kāda ir mana kredītvēsture?

No sākuma jāapkopo savi ikmēneša maksājumi un jāizvērtē vai vispār vari atlicināt naudu kredītmaksājumam. Nereti par visām savām kredītsaistībām piemirstam, tāpēc informāciju bez maksas var pārbaudīt vietnē www.manakreditvesture.lv. Te atradīsi datus gan par spēkā esošām, gan nokārtotām kredītsaistībām, kā arī informāciju par galvojuma līgumiem. Ja kredītvēsturē uzrādīsies parādi vai kavēti maksājumi, jārēķinās, ka bankas var noraidīt kredītlūgumu vai arī noteikt augstāku procentu likmi. 

Veicot kavēto maksājumu, informācija par parāda nomaksu nonāks datu bāzē tiklīdz datu sniedzēji to atjaunos, tomēr šīs ziņas sistēmā uzglabāsies vēl piecus gadus. Tas nozīmē, pat ja parādu dzēsīsi, banka redzēs, ka jums ir bijušas finanšu grūtības, tāpēc visus parādus vēlams nokārtot iespējami drīz. Savukārt, ja parāds netiek samaksāts, tas uzrādīsies vēl desmit gadus.

Ja kredītvēsture ir nevainojama, Tev ir cerības saņemt aizdevumu!

Cik daudz naudas nepieciešams?

Pat ja Tavi ienākumi ir labi un vari aizņemties ievērojamu summu, aizņemies saprātīgi – tikai tik, cik tiešām nepieciešams. Atceries, ka par aizdevumu būs jāmaksā kredītprocenti, tāpēc, ja aizņemsies vairāk nekā vajag, pārmaksāsi. Arī kredītkartes kredītlimits tiek rēķināts pie Taviem aizdevumiem un atspoguļojas kredītvēsturē, ja to neizmanto, apdomā, vai kredītlimits tiešām ir nepieciešams. 

Ja plāno ņemt aizdevumu mājas labiekārtošanai vai ceļojumam un precīzu izdevumu summu nezini, veic iespējami detalizētu aprēķinu, lai prasītais aizdevums būtu iespējami tuvu reālajām izmaksām. 

Neaizmirsti par papildu izmaksām!

Pirms slēdz līgumu, salīdzini vairāku kredītiestāžu piedāvājumu, kopējās kredīta izmaksas un nosacījumus. Neatkarīgi no aizdevuma veida ir jārēķinās ar papildu izmaksām, ko veido, piemēram, komisijas maksa par kredīta noformēšanu, procentu maksājumi; dažādas izmaksas par līguma izmaiņām, piemēram, par maksājuma datuma maiņu, maksājuma atlikšanu u.tml. Šobrīd, kad būtiski augusi Euribor procentu likme un tā var kāpt vēl augstāk, jārēķinās, ka pieaugs arī ikmēneša maksājums. 

Jāņem vērā, ka ātro kredītu devēju aizdevumu izmaksas var būtiski pārsniegt bankā izsniegto kredītu izmaksas, jo kredīts pieejams tūlīt un uz īsāku termiņu. Ja neesi drošs par savu spēju to atmaksāt, labāk neaizņemies!

Kredītsaistību maksājumiem nevajadzētu novirzīt vairāk par 40 % no ienākumiem. Piemērām, ja ikmēneša ienākumu apmērs ir 1000 eiro, kredīta ikmēneša maksājumiem nevajadzētu pārsniegt 400 eiro.

Finanšu pratības nedēļas ietvaros

No 20. līdz 26. martam Latvijā norisinājās “Finanšu pratības nedēļa 2023" ar mērķi, uzlabot iedzīvotāju naudas prasmi. Arī “Kredītinformācijas Birojs" bija Finanšu pratības nedēļas dalībnieks un organizēja vebināru: “Kredītvēsture un kredītreitings: kā tie ietekmē Tavu spēju aizņemties?", video ieraksts pieejams šeit.