Jaunumi

Kāpēc viens saņem kredītu, bet otrs – atteikumu?

Vai esi kādreiz domājis, kāpēc viens saņem kredītu bez jebkādas aizķeršanās, bet citam tā izsniegšanu atsaka? Naudas skolas vebinārā “Kredītinformācijas Biroja" izpilddirektors Intars Miķesons skaidro, kādi faktori ietekmē aizdevuma piešķiršanu un ko darīt, lai uzlabotu savas izredzes saņemt aizdevumu.

Visa pamatā  oficiālie ienākumi 

Pirmais, ko pārbauda aizdevēji, ir personas oficiālie ienākumi. Neoficiāli maksāts atalgojums netiek ieskaitīts, tāpēc ir svarīgi, lai visas ienākumu pozīcijas būtu legālas un pārbaudāmas. Tāpat kredītiestāde vērtē, cik liela daļu no ienākumiem būs jāatvēl kredītmaksājumam. Pēc Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadlīnijām, katra persona drīkst atvēlēt kredītsaistībām tikai noteiktu procentu no saviem ienākumiem.

Kredītvēsture un aktīvās saistības

Nākamais svarīgais aspekts ir kredītvēsture. Vai esi maksājis iepriekšējos kredītus laicīgi? Vai ir bijuši kavēti rēķini pie nebanku aizdevējiem vai komunālo pakalpojumu sniedzējiem? 

Šādā veidā aizdevējs vērtē personas finanšu disciplīnu un godprātību. Ja esi galvotājs kādam citam aizņēmējam, arī to ņem vērtā, jo šīs saistības var ietekmēt Tavu maksātspēju nākotnē. 

Laba kredītvēsture nozīmē, ka esi atbildīgs aizņēmējs: nevienam neko nekavē, nepārsniedz kredītu limitus un regulāri veic maksājumus. Slikta kredītvēsture parasti rodas no kavētiem maksājumiem, pārāk daudz aktīvām saistībām, gadījumiem, kad kredīti nodoti parādu piedziņai, ierosinātiem vai nesen īstenotiem maksātnespējas procesiem.

Kredītreitings – Tava finansiālā reputācija skaitļos

Pirms kredīta izsniegšanas aizdevēji pārbaida arī personas kredītreitingu jeb skaitlisku novērtējumu par personasmaksātspēju. Jo augstāks kredītreitings, jo zemāks risks aizdevējam. Kredītreitingu veido, analizējot datus par iepriekšējiem kredītiem, maksāšanas disciplīnu, aktīvām saistībām un pat vēsturi, kad dati skatīti vai pieprasīti.

Kā uzlabot savu situāciju?

Ir vairāki soļi, kā vari uzlabot savu situāciju:

  • seko līdzi savai kredītvēsturei portālā www.manakreditiveesture.lv
  • rūpīgi attiecies pret finanšu saistībām un izvairies no nevajadzīgiem aizdevumiem, 
  • apvieno esošās saistības uz garāku termiņu un samazināt ikmēneša maksājumu slogu,
  • norēķinies par savām saistībām savlaicīgi, tajā skaitā par ikmēneša rēķiniem.

Kā norāda I. Miķelsons “Kredītinformācijas Biroja" pārziņā ir ne tikai fizisko personu dati un kreditreitings, bet arī informācija par juridiskajām personām. 

Plašāk skaties vebinārā – Kāpēc viens saņem kredītu, bet otrs – atteikumu?