Jaunumi

Mājokļu kreditēšanā pērn – kāpums

25.03.2022

Hipotekārā kreditēšana Latvijā pandēmijas laikā piedzīvojusi gan kritumus, gan kāpumus. 2020. gada sākumā iedzīvotājiem izsniegtā mājokļu kredītu summa mēnesī svārstījās 40 miljonu eiro robežās, bet 2021. gada noslēgumā jau ik mēnesi sasniedza 75 līdz 80 miljonus eiro, liecina AS “Kredītinformācijas Birojs" (KIB) dati.

2020. gada janvāra mēnesī finanšu iestādes – bankas un alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēji – iedzīvotājiem mājokļu kredītos piešķīrušas 41,8 miljonus eiro, savukārt 2021. gada decembrī privātpersonām izsniegtā kopējā summa ir dubultojusies, sasniedzot 80,2 miljonus eiro.

“Jāpiezīmē, ka minētajā periodā vidējais mēnesī noslēgto mājokļu kredītlīgumu skaits nav dubultojies, bet palielinājies vien par 20 %. No pieejamajiem datiem varam secināt, ka pieprasījums pēc nekustamajiem īpašumiem aug, un, pieaugot pieprasījumam pēc nekustamajiem īpašumiem, turpina celties cenas un darījuma vidējā summa," secina Intars Miķelsons, KIB valdes loceklis.

Līdzīgu tendenci atspoguļo bankas Citadele dati. “Citadelē noslēgto mājokļa iegādes līgumu skaits 2021. gadā ir palielinājies par 40 %, salīdzinot ar 2020. gadu. COVID-19 pandēmija noteikti ir veicinājusi interesi par māju iegādi un lielākiem īpašumiem, kā arī palīdzējusi pārvarēt iepriekšējās krīzes bailes. Pēc pirmā satraukuma viļņa pāriešanas, klienti turpināja plānot un realizēt mājokļa iegādi,"  skaidro Jānis Mūrnieks, Citadeles Privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītājs Latvijā.

Pēc KIB datiem 2020. gada janvāra mēnesī privātpersonām no jauna piešķirto hipotekāro līgumu skaits bija zem tūkstoša, savukārt 2022. gada decembra mēnesī līgumu skaits pārsniedza 1 200.

Kā norāda Mūrnieks: “COVID-19 pandēmijas laikā nekustamo īpašumu cenas Latvijā faktiski nesamazinājās, un 2021. gadā ekonomikā atgriezās inflācija, kas ietekmēja vidējā aizdevuma apmēru. 2019. gadā vidējā aizdevuma summa sērijveida dzīvoklim bija 38`000 eiro un jaunajos projektos – 82`800 eiro, savukārt pēdējo sešu mēnešu laikā vidējais aizdevums sērijveida dzīvokļiem ir bijis 45`000 eiro, turpretī jaunajos projektos – 93`000. Esam novērojuši, ka klienti, kuri iepriekš plānoja nogaidīt, inflācijas kāpums ir motivējošs faktors lēmumam gan par mājokļa iegādi, gan investīcijām nekustamajā īpašumā."

[infogram id="hipotekarie-krediti-1hdw2jpvp7plp2l" prefix="Qlb" format="interactive" title="Hipotekarie"]