Jaunumi

Privātpersonu kredītvēstures izmanto arī namu apsaimniekotāji

Uzņēmumu grupa “Ka Invest" iedzīvotāju parādu pārvaldīšanai uzsākusi izmantot kredītbiroja “Kredītinformācijas Birojs" (KIB) datu arhīvā apkopotās privātpersonu kredītvēstures.    

Uzņēmumu grupā “Ka Invest" ietilpst uzņēmumi “KA Management" un “KA Invest Group", kas izīrē un, vienlaicīgi, apsaimnieko sešas daudzīvokļu mājas Rīgā –  ap 400 dzīvokļu un virkni komerctelpas. “Ņemot vērā lielo īrnieku skaitu, saskaramies ar gadījumiem, kad īrnieks atbrīvo dzīvokli ar parādu. Ilggadēja pieredze rāda, ka strādāt ar parādiem ir efektīvāk, ja mūsu pārziņā ir informācija par personas maksāšanas disciplīnu un kredītkultūru", stāsta uzņēmumu grupas “Ka Invest" īpašnieks Aleksejs Kaškarovs.

Kā norāda “Ka Invest" pārstāvis, šogad no visiem īrniekiem, kas atbrīvojuši īres dzīvokli ar parādu, 70% par savam saistībām jau ir norēķinājušies. “Tajā pat laikā jāatzīmē, ka visu šogad izbraukušo īrnieku procents, kuri atbrīvojuši dzīvokli bez parādiem, tuvojas 90%. Fakts, ka mēs sadarbojamies ar KIB, šiem rādītājiem piešķir pozitīvu dinamiku, un tie uzlabojas. Interesanti, ka vislielāko atdevi no kredītbiroja datu pielietošanas, novērojam no gados jauniem cilvēkiem, vecumā līdz 35 gadiem, kas dēļ nelielas summas nevēlas bojāt savu kredītvēsturi. Tāpat būtisks sadarbības aspekts ir iespēja novērtēt potenciālo īrnieku – viņa maksātspēju un sniegtās informācijas patiesumu, tādejādi ievērojami uzlabot mūsu īrnieku portfeļa kvalitāti", uzsver “Ka Invest" īpašnieks.   

Pēc KIB datu apmaiņas sistēmā uzkrātajiem datiem, iedzīvotāju kopējā parādu summa dažādu pakalpojumu sniedzējiem (degvielas tirgotāji, elektroapgāde, apsaimniekošana utm.l) šobrīd sasniedz 166,6 miljonus eiro, bet to personu skaits, kurām ir fiksēti maksājumu pārkāpumi – 242 tūkstoši.

“Informācija par personas parādu kredītbiroja datu bāzē nokļūst, kad kavējums ir sasniedzis 60 dienas. Jāņem vērā, ka kavētie maksājumi ir mazākā iedzīvotāju saistību sloga daļa, jo vēl lielākajai iedzīvotāju daļai ir aktīvi aizņēmumi bankās un pie ātrajiem kreditētājiem. Piemēram, novembrī kopējā privātpersonu līgumu summa ar kredītiestādēm sasniedza 13,25 miljardus eiro," stāsta KIB valdes loceklis Intars Miķelsons.

KIB datu apmaiņas sistēma satur informāciju par  privātpesonu esošām un dzēstām pārādsaistībām gan finanšu iestādēm (bankas, ātrie aizdevēji), gan arī valsts institūcijām (nodokļu parādi, alimentu kavējumi utml), kā arī dažādiem pakalpojumu sniedzējiem. Kopumā KIB arhīvā šobrīd ir dati par 1,04 miljoniem Latvijas iedzīvotāju.

KIB darbojas uz speciāla likuma pamata, kas nosaka kārtību, kādā kredītbirojs drīkst iegūt un apkopot ziņas par iedzīvotāju – fizisko personu – kredītvēsturēm. Savukārt iedzīvotājiem ir tiesības no kredītinformācijas biroja saņemt ziņas par sevi, lai pārbaudītu un, kļūdu gadījumos apstrīdētu.